
Hetki Lyö – Musikal
En musikal om musikvärldens sångare och ikon, älskad av alla finländare.
- lör 29.10.2022
- 19:00
- Ritz

En musikal om musikvärldens sångare och ikon, älskad av alla finländare.
Plats och tid
Ritz
- Kyrkoesplanaden 22, 65100 Vasa
- lör 29.10.2022
- 19:00
Biljetter
-
Biljettpriser inkl. exp.avg.
Normal 43€
Pensionär 39€
Studerande + arbetslös 29€
Grupp på över 10 personer, 39 €/biljett
Grupp på över 30 personer, 37 €/biljett
Föreställningens längd
ca. 2 timmar och 45 minuter inkl. paus
Tilläggsinformation
Kirka Kirill Babitzin är en av Finlands mest framgångsrika artister. Han var den första riktiga rockstjärnan i vårt land som följdes av vilt skrikande publik. Kirka var en exotisk uppenbarelse med sitt mörka hår och blå ögon på grund av sin ryska emigrantbakgrund, han var full av karisma och född att bli en stjärna. Hans egna familj och släkt var alltid viktiga för Kirka. Med sin personliga röst sjöng Kirka sig in i finländarnas hjärtan på en mängd olika sätt, inklusive rock, slagverk och ballader, utan att glömma hårdrocken.
Musikalen är en resa i Kirkas spår från 60-talet fram till 2000-talet. Förutom Kirka möter vi andra finska musikkändisar som Sammy, Muska, Danny, Katri Helena, Kassu Halonen, Hector och Pave Maijanen. I föreställningen får vi uppleva de olika stadierna av sångarens långa karriär, Eurovisonen och Syksyn sävelten huuma, framgången, kärleken och de stora sorgerna.
Rollen som Kirka görs av Ilari Hämäläinen, en lysande stjärna som är bekant från Voice of Finland-tävlingen. Musikalen innehåller ett stort antal minnesvärda låtar som Hetki lyö, Leijat, Hengaillaan, Surun pyyhit silmistäni, Kahden hullun matka, Daada Daada, Yli synkän virran, Puhelinlangat laulaa, Lumi teki enkelin eteiseen, Krokotiilirock och Kirjoita Postikorttiin.
Föreställningen är på finska.
Artister
Kirka Babitzin: Ilari Hämäläinen
Sammy Babitzin: Matthau Mikojan
Muska: Piritta Lumous
Kirkan isä: Petri Lairikko
Kirkan äiti: Piritta Lumous
Kirsti Mikkola, Paula Nummela: Elisa Lairikko
Kassu Halonen, Danny: Petri Lairikko
Remu Aaltonen: Juha Kinnunen
Katri Helena: Elisa Lairikko
Anna Babitzin: Isabella Lairikko